Решение на Пета задача от Радослав Върбанов

Обратно към всички решения

Към профила на Радослав Върбанов

Код

REPOSITORY = 'https://github.com/rado992/ruby-homework-master'
#Десет неща, които научих
#
# 1. Ruby не е C++/Java. Следователно не е лошо да се възползвам от #инструментите му, вместо да си пиша всичко наново (при това грозно :) ).
# 2. Пак поради горната причина научих, че имената на променливите не са #без значение и следва да бъдат ясни и логични. Особено полезно се оказва #при ретроспективен прочит на кода 2 месеца по-късно или от друг #програмист по което и да е време.
# 3. Ruby предполага ясен, изчистен и лесен за писане код. Следователно не #е добра идея да го загрозявам с излишни скоби.
# 4. Добър стил в Ruby е един метод да върши точно едно нещо, а по-#сложните методи да се разцепят на няколко по-прости. Така се постига по-#добра четимост на кода и значително се улеснява поддръжката му по-нататък.
# 5. Въпреки че дадено нещо може да стане по поне 10 различни начина, #добре е да се използва най-подходящата вградена функция. Например #map, #select вместо #each + проверки.
# 6. Научих как се използват each_with_index, each_with_object, както и #интересен начин за инициализация на стрингове (||=).
# 7. Научих, че мога да подам блок като аргумент на функция, както и как #се използват proc-ове.
# 8. Когато има нужда само от писане или само от четене на instance #променливи, добре е да им добавим само attr_reader или attr_writer #вместо attr_accessor
# 9. Научих как се наследяват методите и полетата между класовете, както и #как върви ancestor chain-ът - например, че в трета задача в Unatry и #Binary имам инитиализе, който ще може да се ползва и от техните #наследници.
# 10.В регулярните изрази доста често можем да си упелсним живота с #употребата на posix-класове вместо да изреждаме групите ръчно всеки път.

История (1 версия и 0 коментара)

Радослав обнови решението на 30.12.2012 21:52 (преди над 11 години)

+REPOSITORY = 'https://github.com/rado992/ruby-homework-master'
+
+#Десет неща, които научих
+#
+# 1. Ruby не е C++/Java. Следователно не е лошо да се възползвам от #инструментите му, вместо да си пиша всичко наново (при това грозно :) ).
+# 2. Пак поради горната причина научих, че имената на променливите не са #без значение и следва да бъдат ясни и логични. Особено полезно се оказва #при ретроспективен прочит на кода 2 месеца по-късно или от друг #програмист по което и да е време.
+# 3. Ruby предполага ясен, изчистен и лесен за писане код. Следователно не #е добра идея да го загрозявам с излишни скоби.
+# 4. Добър стил в Ruby е един метод да върши точно едно нещо, а по-#сложните методи да се разцепят на няколко по-прости. Така се постига по-#добра четимост на кода и значително се улеснява поддръжката му по-нататък.
+# 5. Въпреки че дадено нещо може да стане по поне 10 различни начина, #добре е да се използва най-подходящата вградена функция. Например #map, #select вместо #each + проверки.
+# 6. Научих как се използват each_with_index, each_with_object, както и #интересен начин за инициализация на стрингове (||=).
+# 7. Научих, че мога да подам блок като аргумент на функция, както и как #се използват proc-ове.
+# 8. Когато има нужда само от писане или само от четене на instance #променливи, добре е да им добавим само attr_reader или attr_writer #вместо attr_accessor
+# 9. Научих как се наследяват методите и полетата между класовете, както и #как върви ancestor chain-ът - например, че в трета задача в Unatry и #Binary имам инитиализе, който ще може да се ползва и от техните #наследници.
+# 10.В регулярните изрази доста често можем да си упелсним живота с #употребата на posix-класове вместо да изреждаме групите ръчно всеки път.